V rámci přípravy na Paralympijské hry 2008 v Beijingu startoval výběr reprezentace ČR tělesně postižených stolních tenistů na mezinárodním turnaji Slovenia Open Terme Laško
ve slovinském lázeňském středisku v Lašku (29.4.-4.5.).
Poprvé se letos za mezinárodními stoly představil i nejlepší z českých reprezentantů Ivan Karabec a výsledkem byla jeho medailová umístění ve všech třech soutěžích, ve kterých startoval. Ve dvouhře open skončil třetí, když v semifinále nestačil na rakouského veterána Fraczyka, který stavěl na vynikajícím podání, jímž Karabcův herní systém úplně rozložil. V boji o třetí místo pak Karabec s nadhledem porazil Španěla Valeru, který se předtím postaral o dvě velká překvapení, když vyřadil přední světové hráče kategorie 10 Anderssona (Švédsko) a Gašpara (Slovensko).
Ve dvouhře mužů kat.10 prohrál Karabec až ve finále s výborným Španělem Ruizem (ten vyhrál i open a byl nejlepším jednotlivcem na turnaji). Ruiz kromě mimořádně dobrého pohybu v hracím prostoru a úderové jistoty přidal i na důrazu a zůstává jedním z vážných favoritů na paralympijský primát. V soutěži družstev mužů kat.10 se Karabec postaral o druhé místo reprezentace ČR. Byl zcela suverénní, neprohrál ani jednu dvouhru a dokázal oplatit prohry z individuálních soutěží Fraczykovi i Ruizovi, což je hodně dobré před příštími starty, na nichž si oba jmenovaní soupeři nemohou až tolik věřit a naopak pro Ivana Karabce předchozí prohry tolik neznamenají. Nutno dodat, že do Laška jel český mistr světa 2006 a mistr Evropy 2007 z plného tréninku bez specializovaného dolaďování sportovní formy, která by měla vrcholit až v Beijingu.
Jaroslav Cieslar (kat.9) odvedl v Lašku svůj velmi solidní standard. Ve dvouhře open přešel přes svého častého soupeře Zboraie (Maďarsko) a zastavil ho až Polák Powrozniak, hráč s výrazně menším postižením. Ve své kategorii měl Cieslar velmi těžkou skupinu. Hned v úvodu prohrál 1:3 s novou tváří, rtuťovitým Polákem Gewertem, jehož zařazení do kategorie 9 budí jisté rozpaky. Na Fraczyka výkonnost Cieslara jednoduše nestačí, výhrou nad Vijverbergem (Holandsko), vítězem turnaje v Liverpoolu, dosáhl na třetí místo ve skupině, ne ale na postup do závěrečného play off. V soutěži družstev Cieslar velmi dobře doplňoval Ivana Karabce, v průběhu soutěže porazil hráče kat.10 Korna (Německo) a D.Bereczkého (Maďarsko). Titul družstvu ČR unikl o vlásek, za stavu 2:2 ve finálovém duelu se Španělskem vedl Cieslar v poslední dvouhře nad Cardovou 8:4 v pátém setu, když neproměnil nahraný míč. Následovala úspěšná série Španěla až na 8:10. Cieslar dva mečboly odvrátil, ale nakonec přece jen prohrál 10:12.
Zbyněk Lambert (kat.7) se nenápadně posouvá stále výše a výše mezi nejlepší hráče světa. V Lašku nejprve ve dvouhře open sahal po vítězství nad Rakušanem Eisenknappem (kat.10), kterému podlehl až v koncovce pátého setu 10:12. Pak ve své kategorii prošel přes Angličana Karabardaka do čtvrtfinále, v němž prohrál s famózním Valerou. Sérii dalších úspěchů připojil v soutěži družstev. Zejména jeho dva body proti Německu (Wollmert a Meyer) a historicky první výhra nad Španělem Moralesem stojí za ocenění. Ve finále se Španělskem vedli hráči ČR nečekaně 2:0. Když Španělé zvládli vyrovnanou čtyřhru, dokázali v dalších dvou dvouhrách strhnout vítězství na svou stranu.
Daniel Horut (kat.7) je pro PH 2008 v pozici náhradníka, potenciál má ale na více. Dokázal to i v Lašku, když ve finále soutěže družstev po skvělém závěru porazil 3:2 vynikajícího Valeru a v několika dalších zápasech s předními světovými hráči kat.7 hrál zcela rovnocenně. Až se naučí více uplatňovat své přednosti, hlavně forhendový topspin, může se ještě výrazněji prosazovat. Zatím chodí často daleko od stolu, vyvíjí nedostatečný herní tlak, přenechává iniciativu soupeřům, čehož ti výkonnější dokáží plně využít.
Jaroslava Janečková (kat.8) nemohla hrát v Lašku soutěž družstev, protože na turnajích s faktorem 30 nelze kombinovat dvojice z různých zemí. Ve dvouhře žen open narazila Janečková po volném losu hned na pozdější vítězku Turkyni Kavas a podlehla jí 1:3, ve dvouhře žen kat.8 prohrála ve skupině 1:3 se Švédkou Abrahamsson a 2:3 se Slovenkou Barbušovou. Měla velmi dobré herní momenty, stále se ale potýká s ujasněním koncepce své hry, nedokáže soupeřkám vnutit své herní pojetí.
Před reprezentací ČR jsou ještě v první půli roku 2008 starty v Piešťanech (28.5.-1.6.) a v rumunské Cluji (13.-16.6.).
Jaroslav Hýbner
reprezentační trenér